قیچی شاخه زن و شمشادزن - ادوات کشاورزی و باغبانی ترنج 
 
برای بریدن شاخه‌های درختان از قیچی‌های شاخه‌زن استفاده می‌کنند.شاید این کار به قدرت چندانی نیاز نداشته باشد ولی کمی به زور بازو و اعمال فشار به دسته‌های قیچی احتیاج دارد.
یکی از شرکت‌هایی که به صورت تخصصی به تولید ابزار و لوازم باغبانی مشغول است و شهرت بسیار زیادی در این زمینه دارد به سبب کیفیت برندگی در برش است.. این شرکتها مدل‌های مختلفی از قیچی شاخه‌زن را در ابعاد و با تیغه‌هایی متفاوت تولید و به بازار عرضه میکنند . به کمک این قیچی ها می‌توانید به‌راحتی شاخه‌ی درختان را برش دهید.
برای نگهداری از گیاهان نیازمند به داشتن اطلاعات در این زمینه و تهیه وسایل و ابزار مناسب هستیم.
یک نهال چه درزمانی ‌که در داخل گلدان است و چه موقعی که در باغچه یا باغ کاشته شده، نیاز به رسیدگی مداوم دارد. آب‌وخاک مطلوب در کنار نور مناسب آفتاب به نهال طراوت و شادابی می‌بخشد. پس از رشد نهال و تبدیل‌شدن آن به درخت، رسیدگی و هرس کردن آن باید موردتوجه قرار گیرد. بریدن شاخه‌های زائد در شادابی و طراوت درخت تأثیر بسزایی دارد.
عدم رسیدگی به‌موقع به این موضوع، موجب ناآراستگی و توقف رشد صحیح درخت می‌شود. ضمنا برش صحیح شاخه‌ها به‌نحوی‌که به درخت لطمه‌ای نرسد نیز باید در نظر گرفته شود. برای این کار از انواع قیچی شاخه‌زن استفاده می‌کنیم. جاهایی که پر از شاخه است را خلوت تر کنید. برای اینکه درخت رشد سالمی داشته باشد باید هوا به خوبی بین شاخه ها جریان داشته باشد.
هرچقدر شاخه ها بیشتر به هم نزدیک باشند، بیشتر باعث جذب حشرات می شوند.
هرس کردن بهتر است وقتی باشد که درخت به خواب زمستانی رفته باشد. هم درخت کمتر دچار تنش می شود و هم آفت و حشره نمی توانند حمله کنند، چرا که آنها هم به خواب رفته اند.