۶۰ درصد گل‌های عرضه‌شده در ایام نوروز تبدیل به ضایعات شدند

۶۰ درصد گل‌های عرضه‌شده در ایام نوروز تبدیل به ضایعات شدند


رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با بیان اینکه زیان امسال تولیدکنندگان گل و گیاه نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بود، گفت: با توجه به توقف کامل صادرات در سال ۹۵ تولیدکنندگان گل به امید رونق بازار در ایام نوروز، تولید خود را افزایش دادند که این اقدام منجر به اشباع بازار و افزایش ضایعات شد.
اکبر شاهرخی از دیگر دلایل افزایش ضایعات در بازار گل را عرضه این محصول توسط افراد غیرمتخصص و متفرقه دانست و افزود: در سال جاری بیش از سال‌های گذشته شاهد عرضه گل توسط افراد غیرمتخصص و در امکان متفرقه بودیم، به‌طوری‌که در روزهای پایانی سال تعداد دست‌فروشان گل بیش از مغازه‌ها و بازارچه‌های گل‌فروشی بود و این اتفاق نیز بر افزایش ضایعات تأثیر داشته است.
وی تأکید کرد: نبود نظارت و نابسامانی در عرضه گل در ایام نوروز به اندازه بود که برخی در مقابل درب منزل خود اقدام به عرضه گل و سبزه می‌کردند و این اتفاق قیمت‌ها را بسیار پایین آورد و افزایش زیان تولیدکنندگان را رقم زد.
رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه مدعی شد که در روزهای نزدیک به انتخابات سخت‌گیری‌های نظارتی کاهش می یابد و این امر تأثیرات جبران‌ناپذیری را بر کنترل بازار و تولید می‌گذارد.
شاهرخی با اشاره به نامگذاری سال ۹۶ به "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" ادامه داد: شرایط متنوع اقلیمی در کشور و وجود مناطق بسیار مستعد، صنعت گل و گیاه را تبدیل به یکی از بخش‌های مناسب تولید اشتغال در کشور کرده است.
وی با بیان اینکه هر گلخانه گل و گیاه، حداقل برای ۱۵ نفر اشتغال ایجاد می‌کند، یادآور شد: در صورت رونق در صادرات علاوه بر گلخانه‌ها، در بخش حمل و نقل و عرضه این محصول نیز زمینه‌های بسیاری برای اشتغال فراهم است که می‌توان با توسعه صادرات به آن دست یافت.
شاهرخی با تأکید بر اینکه بیشترین اشتغال‌زایی در بخش تولید گل در شهرستان‌ها است، عنوان کرد: با توجه به اینکه مناطق مستعد تولید گل خارج از شهرهای بزرگ هستند رونق این صنعت باعث ایجاد زمینه‌های اشتغال برای روستاییان و کاهش مهاجرت آنها می‌شود.بازگشت


بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

نظرات :

ارسال نظر