اره دستی - باغبانی-ادوات کشاورزی و باغبانی ترنج
 

اره دستی دارای یک دسته معمولاً چوبی و یک تیغه لبه‌تیز فلزی دندانه‌دار است که برای بریدن و دونیمه کردن اجسام استفاده می‌شود. در جایی‌که به علت بزرگ بودن یا ضخیم بودن یک جسم بریدن آن با قیچی باغبانی میسر نیست از اره استفاده می‌کنند.اره ابزاری است که برای برش چوب، فلز، پلاستیک و سایر مواد از آن استفاده می‌شود.
امروزه انواع اره‌های دستی و برقی کار برش مواد مختلف را آسان‌تر کرده‌‌اند.احتمالا متداول‌ترین نوع اره همان اره‌های چوب‌بر دستی هستند که با اشکال و سایز‌های مختلف‌ در دسترس عموم قرار دارند.این نوع اره از دو قسمت تیغه و دسته تشکیل شده است.انواع اره غلافی هم بسیار متداول هستند و قطعا آن‌ها را از نزدیک دیده‌اید.این اره‌ها از سه قسمت غلاف، تیغه و دسته تشکیل شده‌اند.
اره‌های غلافی با تیغه‌های مختلف قابلیت ایجاد انواع برش‌ها را روی مواد گوناگون دارند.انواع اره‌های برقی هم شامل اره‌های دیسکی (گرد)، عمودبر، اره‌ی تسمه‌ای، اره‌ی فارسی‌بر و اره‌ی لنگ هستند. هر کدام از این اره‌ها برای نوع خاصی از برش روی انواع خاصی از مواد، مناسبند.
اره‌های عمودبر معمولا برای برش‌های منحنی یا زاویه‌دار در وسط یک سطح به‌کار می‌روند. از اره‌های دیسکی برای برش‌های طولی و صاف استفاده می‌شود.
شاخه های فرسوده را قطع کنید. شاخه ها، به هر دلیلی که فرسوده شده باشند باید بریده شوند تا آب و املاح به سایر شاخه ها هم برسد.شاخه را از ته نبرید. شاخه هایی که قطع می کنید نباید به تنه درخت نزدیک باشند.برش ها باید از اوایل شاخه باشد.شاخه ها قسمت هایی دارند که شاخه جدید از آن قسمت ها رشد می کنند. بهترین نقطه هرس همان قسمت هاست. گل و گیاه از مخلوقاتی هستند که همیشه برای انسان مفید و چشم‌نواز بوده‌اند. هرچند که انسان به نحو شایسته از این نعمت الهی بهره نبرده است اما کسانی که به گیاهان علاقه بیشتری دارند، اقدام به نگهداری از یک گلدان در منزل یا محل کار و یا درست کردن یک باغچه کوچک در حیاط خانه نموده‌اند. آن دسته از علاقه‌مندان به گل و گیاه نیز که از قدرت مالی بالاتری برخوردارند، با خرید یک باغ یا باغچه در نزدیکی محل سکونت یا زادگاه خود از این فضای سالم و زیبا بیشتر لذت می‌برند.
برای نگهداری از گیاهان نیازمند به داشتن اطلاعات در این زمینه و تهیه وسایل و ابزار مناسب هستیم. یک گیاه چه در زمانی ‌که در داخل گلدان باشد و چه در باغچه یا باغ کاشته شده باشد، نیاز به رسیدگی مداوم دارد.
آب و خاک مطلوب در کنار نور مناسب آفتاب به گیاه طراوت و شادابی می‌بخشد.
با توجه به آلودگی‌هایی که از طریق خاک منتقل می‌شوند، ابزار باغبانی کمک شایانی در نگهداری از گیاهان و حفظ سلامت به ما می‌نمایند.